Fiksujemy

Mechanizmy obronne są jednym z podstawowych czynników determinujących nasze życie i podejmowane w jego ramach działania. Bronimy się na wszelkie możliwe sposoby; świadomie, ale i również niezależnie od naszej woli. Działania podejmowane właśnie na skutek wewnętrznych, niezależnych od naszej świadomości impulsów są właśnie tą główną siłą napędową, od której uzależnione jest nasze życie. Będąc pozostawieni samym sobie, z naszymi problemami, emocjami oraz codziennymi zmaganiami, bardzo często tak mocno skupiamy naszą uwagę na dążeniu do wyznaczonych czy narzuconych celów, że tracimy kontrolę nad motywującymi nas do działań emocjami.

Fiksacja to nic innego jak doskonały przykład mechanizmu obronnegoFiksacja to nic innego jak doskonały przykład mechanizmu obronnego. Jednak wbrew pozorom, a i także wbrew logice, jest to zjawisko równie powszednie, co nierozpoznawalne. Częstotliwość występowania fiksacji jest tak duża, tak mocno związana z podejmowaną, na co dzień aktywnością, że bez pomocy specjalisty, jakim jest na przykład: psycholog Środa Wlkp. nie jesteśmy w stanie, ani zdać sobie sprawy z zaistniałych problemów, ani się z nimi zmierzyć. Istotą fiksacji jest bezkrytyczne i bezwarunkowe trwanie przy swoim; przy wyuczonym toku myślenia, wyuczonych zachowaniach. Niebezpieczeństwo wynikające z takiej właśnie postawy jest dwojakie; z jednej strony nie jesteśmy w stanie dostroić się do wymogów stawianych przez naszą aktualną sytuację, z drugiej natomiast nie dopuszczamy do siebie myśli o patologii, której mimowolną ofiarą się staliśmy. Jak słusznie zauważa każdy doświadczony psycholog fiksacja to także zachowania o charakterze regresywnym, kiedy to zarówno na poziomie emocji jak i aktywności cofamy się do wcześniejszych faz rozwojowych – tworząc sobie pozornie bezpieczny azyl, mający chronić nas przed wydarzeniami oraz emocjami, przy równoczesnej eliminacji właściwych potrzeb pojawiających się nieodzownie na każdym etapie naszego życia.

Skuteczną i zdecydowanie rekomendowaną metodą zwalczania fiksacji jest psychoterapia, której mocno inferencyjny charakter umożliwia precyzyjne dotarcie do istoty problemu tak samej fiksacji, jak i kwestii ją wywołującej. Mając na uwadze fakt delikatności spraw o naturze psychicznej nie sposób nadmienić o absolutnej konieczności oddania się w ręce naprawdę dobrego specjalisty, którego doświadczenie oraz wiedza będzie gwarancją zakończenia psychoterapii pełnym sukcesem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s