Rodzina i jej problemy

Rodzina jest tworem znacznie bardziej skomplikowanym niż zwykliśmy zakładać. Owszem więzy krwi, wzajemne oddziaływanie, uzależnienie jednych od drugich – to wszystko jest niezwykle istotne, jednak ostatecznie to, jakim systemem społecznym rodzina jest, decyduje jej osobisty koloryt, będący sumą charakterów jednostek ten system tworzących. Unikalność tego układu przejawia się również w sposobie podejmowania pojawiających się problemów oraz nasilających się komplikacji.

Rodzina jest tworem znacznie bardziej skomplikowanym niż zwykliśmy zakładaćJedną z częściej spotykanych metod, celujących w rozwiązywanie zachodzących wewnątrz tego złożonego organizmu problemów, jest stosowanie wypracowanych i sprawdzonych metod; odwoływanie się do niezawodnych oraz weryfikowanych latami metod, stanowi w pewnym sensie podstawę funkcjonowania rodziny. Mimo wszystko jednak każda rodzina, prędzej czy później dociera do momentu, w którym samoregeneracja jest niemożliwa, a jedynie skutecznym rozwiązaniem okazuje się być psychoterapia.

Psycholog, jego doświadczenie oraz wszechstronna znajomość zagadnień dotyczących nie tylko zasad określających funkcjonowanie rodziny, ale również doskonała orientacja w procesach myślowych, emocjach oraz motywacjach człowieka, jako takiego jest po prostu nieprzeceniona. Jeżeli zatem rodzina, której elementem jesteś boryka się z traumą śmierci, choroby, jeżeli twoje nastoletnie dziecko przejawia niepokojące zachowania, jeżeli ty sam nie potrafisz odnaleźć się w tej skomplikowanej strukturze – psychoterapia to kwestia warta twojej uwagi.

Problemy, z jakimi boryka się poszczególna jednostka w sposób bezpośredni wypływają na funkcjonowanie całego organizmu; kwestie dotyczące rodziny, jako całości jednoznacznie dotykają każdej z jednostek ją tworzących– ta obopólna zależność jest integralnym elementem tego wyjątkowego i zamkniętego układu. Hermetyczność, jaka charakteryzuje struktury rodzinne bywa nierzadko przyczyną pojawiających się problemów, dlatego powierzenie się w dobre i doświadczone ręce powinno być podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s