Jak dokładnie przebiega psychoterapia?

Warto wiedzieć, jak przebiega psychoterapia

Nie ulega wątpliwości, że psychoterapia to obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów walki z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi. W dalszym ciągu jednak wiele osób wstydzi się skorzystania z pomocy psychoterapeuty, obawiając się reakcji otoczenia, co oczywiście jest kompletnie absurdalne. Na szczęście sytuacja ta zaczyna się zmieniać i coraz większa liczba osób zaczyna traktować wizyty u psychoterapeuty jako najlepszy środek na wyleczenie wszelkich zaburzeń psychicznych czy poradzenie sobie z problemami. Aby zobaczyć na czym dokładnie polega psychoterapia, warto dowiedzieć się jak przebiega tego rodzaju terapia.

Warto wiedzieć, jak przebiega psychoterapiaNa początku zadaniem psychologa będzie ustalenie mechanizmów chorobowych. W tym celu wykorzystuje on wiele różnych szkół, które korzystają z różnych metod dochodzenia do przyczyn występowania konkretnych zaburzeń. Jako przykład można podać np. psychoanalizę, która koncentruje się na przeżyciach z wczesnego dzieciństwa, natomiast szkoła humanistyczna koncentruje się na doświadczeniach życiowych. Bez względu na to jakie podejście będzie prezentował terapeuta, jego zadaniem na tym etapie będzie przygotowanie pacjenta do zmian, jakie muszą nastąpić w jego życiu oraz zmobilizowanie go do działania. Na pewno nie może zaskakiwać fakt, że na tym etapie pacjenci najczęściej odczuwają lęk – zarówno przed otwarciem się, jak i możliwością zdiagnozowania u nich choroby psychicznej. Wszelkie obawy związane z zaufaniem powinny zostać przez nas wyeliminowane, ponieważ bez niego z całą pewnością psychoterapia nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Tutaj ogromną rolę odgrywa psycholog Poznań, który powinien korzystać z wielu różnych technik ułatwiających złagodzenie obaw i budowaniu między nimi relacji opartej na zaufaniu. Na pierwszym etapie terapii bardzo ważne jest, aby psycholog nie pospieszał pacjenta i pozwolił mu na przeżywanie wszelkich emocji związanych z wyrażaniem uczuć. Niezwykle ważna jest tutaj empatia, pozwalająca wczuć się w emocje drugiej osoby. Jej okazywanie z całą pewnością ułatwi pacjentowi przezwyciężanie lęków czy obaw i pozwoli budować wzajemne zaufanie.

Kolejnym krokiem w psychoterapii jest zajrzenie w głąb psychiki danej osoby. Na tym etapie psycholog korzysta z dwóch różnych technik – interpretacji i klasyfikacji. Jeśli chodzi o technikę interpretacji, to dzięki niej możliwe jest precyzyjne określenie przyczyn konkretnego zachowania pacjenta i ustalenie z czego wynikają jego zaburzenia. Koncentruje się ona na przypominaniu różnego rodzaju faktów z przeszłości, które mogą być przez niego wyrzucone ze świadomości, a które mogą mieć ogromny wpływ na aktualne problemy. Z kolei technika klasyfikacji ma za zadanie utrzymywanie uwagi pacjenta na sprawach, które są dla niego naprawdę istotne i eliminowanie sytuacji, w których ta uwaga zostaje od nich odciągnięta. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju technik pacjent może odkryć przyczyny zaburzeń, dzięki czemu będzie on mógł spojrzeć na siebie zupełnie inaczej, będzie łatwej mu pogodzić się z problemami, a ta świadomość pozwoli mu podjąć kroki do ustabilizowania swojej sytuacji życiowej.

Psychoterapia Gniezno na trzecim etapie koncentruje się przede wszystkim na zmianie zachowań pacjenta. Kiedy zna on już przyczyny zaburzeń, wówczas łatwiej będzie mu się z nimi zmierzyć. Na tym etapie zadaniem psychoterapeuty jest pomoc pacjentowi w odnalezieniu nowych możliwości – najczęściej wytycza się trzy różne sposoby rozwiązania problemów. Oczywiście sposoby te muszą być możliwe do zrealizowania, a pacjent musi być do nich przekonany i przygotowany. Psychoterapeuta musi również przygotować pacjenta na ewentualne niepowodzenia, którym jednak powinien stawić czoła.

Ostatni etap to zakończenie psychoterapii. Nierzadko zdarza się, że większe problemy ma z nim psycholog niż pacjent, gdyż terapeutą kierować może cały czas poczucie, że „praca” nad daną osobą nie została jeszcze skończona. Jednakże wysokiej klasy specjaliści potrafią wyczuć odpowiedni moment do usamodzielnienia pacjentów i wówczas kończą cały proces psychoterapii.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s