Dobrze wybierz swojego psychologa

Błąd przy wyborze psychologa może nas sporo kosztować

Z pewnością wizyta u psychologa wiąże się ze sporym stresem – nie wiemy bowiem czego się spodziewać ani jak podejdzie do nas psychoterapeuta. Oczywiście nie musimy się takiej wizyty obawiać – psycholog jest przecież po to, aby nam pomóc. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jego wybór jest bardzo istotny, a dokonanie właściwego wyboru psychologa z pewnością nie jest łatwe.

Każdy terapeuta bowiem jest inny, dlatego może okazać się tak, że pomimo jego wielkiej wiedzy i umiejętności, jakiś drobny szczegół nam się w nim nie spodoba i nie będziemy czuli się w jego towarzystwie swobodnie. Taka sytuacja nie jest niczym dziwnym i nie należy poprzestawać w poszukiwaniach tylko na pierwszym psychologu, gdyż spotkania z nim mogą okazać się zupełnie nieefektywne. Jak zatem podejść do poszukiwań wysokiej klasy psychologa? Na co w szczególności warto zwrócić uwagę?

Błąd przy wyborze psychologa może nas sporo kosztowaćAby uniknąć błędów czy nawet oszustów, powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić autentyczność wykształcenia danego psychologa. W tym celu powinniśmy przeszukać Internet lub też sprawdzić spis psychologów z naszego rejonu w Izbie Psychologów. Dlaczego musimy to wykonać i czemu wspominamy o oszustwach? Ponieważ dość często zdarza się, że dana osoba nie posiada uprawnień do wykonywania zawodu, a mimo to zaczyna przyjmować pacjentów z różnego rodzaju zaburzeniami. Oczywiście taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna, dlatego warto sprawdzić wykształcenie jakie posiada wybrany przez nas psycholog Środa Wlkp. Na pierwszym spotkaniu z psychologiem niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na jego osobowość. Jak każda inna osoba bowiem, psycholog również posiada swoje dobre i złe strony – może być więc tak, że jego sposób mówienia, gestykulacja czy podejście do pacjenta po prostu nam się nie spodoba. Zdecydowanie odradza się korzystanie z pomocy takiej osoby „na siłę”. Powinniśmy poświęcić czas na spotkania z innymi psychologami, aby znaleźć osobę która najbardziej nam odpowiada. Jest to bowiem jeden z najważniejszych warunków udanej terapii, bez którego ciężko będzie nam otworzyć się przed psychologiem i opowiadać mu o wszystkich naszych myślach czy przeżyciach. Na pewno wybierając psychologa musimy również zwrócić uwagę na jego doświadczenie. W tym zawodzie jest ono niezwykle ważne, ponieważ doświadczony psycholog wie jak podchodzić do różnych pacjentów, umie zadawać trafne pytania i potrafi skutecznie stosować różne techniki terapeutyczne. Oczywiście wybór młodego psychologa nie musi okazać się błędem. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że u takiej osoby znacznie łatwiej o pomyłki.

Rozważając skorzystanie z usług psychologa bardzo ważne jest, aby zastanowić się nad tym czy chcemy skorzystać z pomocy centrum psychologicznego czy może prywatnego gabinetu. Pierwsze rozwiązanie na pewno przyciąga naszą uwagę profesjonalnie brzmiącą nazwą, jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wybór prywatnych wizyt to znacznie więcej komfortu, psycholog koncentruje się wyłącznie na nas, a klimat takich rozmów jest znacznie bardziej intymny. W dodatku w przeciwieństwie do centrum psychologicznego, prywatny psycholog może posiadać bardziej elastyczne ceny. Ważne jest również, aby zwrócić uwagę na zachowanie psychologa już przy pierwszym kontakcie z nami, choćby drogą telefoniczną. Jeżeli psycholog od razu umawia nas na wizytę, to na pewno powinniśmy dokładnie przemyśleć czy warto korzystać z jego pomocy. Takie zachowaniem bowiem świadczy o braku profesjonalizmu. Wysokiej klasy psycholog nim umówi nas na wizytę, wcześniej dokładnie dopyta się nas z jakim problemem chcemy do niego przyjść i oceni czy w takiej sytuacji będzie nam w stanie pomóc. Z pewnością podczas takiej rozmowy warto zwrócić uwagę na drobne szczegóły jak chociażby ton głosu czy podejście do nas. Psycholog sprawiający wrażenie niemiłego już przy pierwszym kontakcie powinien skutecznie zniechęcić nas do siebie. Na pewno taka osoba swojego podejścia nie zmieni i „danie jej szansy” może okazać się wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s